امروزه اکثر کسب و کارها با استفاده از سایت های اینترنتی خدمات و محصولات خود را به مخاطبان معرفی می کنند. چرا که با افزایش تکنولوژی، افراد نیز برای آنچه نیاز دارند با استفاده از ابزار دیجیتال مانند گوشی هوشمند به سایت های اینترنتی مراجعه می کنند. به همین دلیل سایت های نیازبه دیده شدن هر چه بیشتر دارند تا کسب و کارشان را رونق ببخشند. برای این منظور بهینه سازی و سئو سایت اهمیت پیدا می کند. روش های مختلفی برای ارتقاء سئو یک سایت وجود دارد که یکی از آنها بک لینک می باشد. ما در این مقاله قصد داریم این موضوع را توضیح داده و به نقش آن در سئو سایت اشاره کنیم.

بک لینک چیست و چه اهمیتی در سئوی سایت دارد؟

تعریف بک لینک و کاربرد آن

بک لینک در واقع به معنی ارتباط دادن وبسایت شما به وبسایت دیگر است وتاثیر بسزایی در رتبه بندی وب سایت شما و نتایج موتور جستجو خواهد داشت که با کلیک روی هر کدام از آنها به افزایش سئو سایت کمک خواهید کرد. می توان گفت یکی از عواملی که موتور های جستجو در رتبه بندی سایت متاثر از آن است. لینک ها باعث می شوند افراد به سایت شما اعتماد کنند و سیگنالی برای موتور جستجو محسوب می شوند تا دیگران را به سایت شما هدایت کنند، نقش مهمی در افزایش سئو سایت شما خواهند داشت.
حتما تا بحال در هنگام جستجو در اینترنت سایت هایی را دیده اید که به یک صفحه وب پیوند داده شده اند که اغلب با عبارت “اینجا را کلیک کنید” یا محتوای مورد نظر در “اینجا” قرار دارد مشخص می شوند، اینها همان بک لینک ها هستند که سایت پیش روی شما را به یک صفحه دیگر مرتبط می کنند. به طور کلی اتصال صفحه وب شما به صفحات دیگر باعث رشد وب سایت شما خواهد شد و ارزش آن به دلیل ایجاد تعداد زیادی صفحات وب بالا می رود و همین امر باعث افزایش اهمیت صفحه وب و افزایش کاربرد وب و کارایی موتور های جستجو خواهد شد.

نکات قابل توجه در انتخاب بک لینک

بک لینک چیست و چه اهمیتی در سئوی سایت دارد؟

آنچه در ایجاد بک لینک اهمیت دارد طبیعی بودن و همچنین کیفیت آن است. استفاده از روش مصنوعی برای ایجاد آن نمی تواند در بهبود سئو سایت شما موثر باشد. به عنوان مثال تصور کنید وبسایت الف یک وبسایت فروش لوازم آشپزخانه است و لینکی از یک سایت تبلیغات لوازم خانه و آشپزخانه دارد. در این حالت می توان گفت وب سایت دوم که در زمینه تبلیغات کار می کند یک بک لینک طبیعی و ارزشمند برای سایت اول است. زیرا فعالیت آن کاملا مرتبط با سایت الف است و تاثیر خوبی در افزایش رتبه و سئو آن خواهد داشت.

به طور کلی هرچه کیفیت سایتی که به آن پیوند داده می شوید بالاتر باشد تاثیر بیشتری بر افزایش سئو سایت شما خواهد داشت. هنگام اتصال به یک سایت توجه به این نکته که آیا مالک سایت مجوز عبور موتور جستجو از بک لینک را داده است یا خیر و همچنین توجه به محتوا، مرجع صفحه و نتایج موتور جستجو اهمیت دارد و می تواند در ارزش گذاری آن موثر باشد. توجه به موارد زیر ضروری است:
1- دریافت لینک از صفحاتی که موضوعی مرتبط با موضوع سایت شما دارند.
2- استفاده از لینک های طولانی برای اینکه گوگل آنها را ساختگی تشخیص ندهد.
3- لینک کردن اجزای مختلف وبسایتتان.
4- لینک کردن کلمه کلیدی با اسم وب سایتتان.
5- دریافت لینک از سایت های سطح بالا و معروف.

سخن آخر

اگر شما احساس می کنید وبسایتتان در گوگل رتبه خوبی ندارد استفاده از خدمات بهینه سازی سئو می تواند مشکل شما را برطرف نماید. یکی از این خدمات استفاده از بک لینک های دائمی و متناسب با سایت شما است. اگر خود در این زمینه اطلاعات کامل ندارید بهتر است با مراجعه به وب سایت های معتبر که این خدمات را ارائه می دهند، نسبت به افزایش اعتبار سایت خود اقدام نمایید.